Çin İstanbul Başkonsolosu açıkladı! İşte Corona virüsünden son haberler!

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Corona virüsü salgınıyla ilgili son gelişmeleri açıkladı. Corona virüsün gen dizisini araştırmalar sonucu tamamen tespit ettiklerini ve Dünya Sağlık Örgütü’yle paylaştıklarına vurgu yapan Wei, “Virüs o kadar korkunç değil, virüsü tespit ettik, hastaları da taburcu etmeye başladık. Asıl dikkat etmemiz gereken, panik ve rivayetler virüsten daha korkunç” dedi.

Çin’in Hubei eyalatine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüsü(2019-nCoV) ile ilgili son rakamlarda belli oldu. Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Corona virüsü ile ilgili son gelişmeleri ve rakamları açıkladı.

Yeni tip Corona virüs salgını hakkındaki gelişmelerin gündemdeki sıcaklığını halen koruduğunun altını çizen Wei, şu ifadeleri kullandı:

* Bulaşıcı bir hastalık olduğu için herkes endişe ediyor. Bu sebepten dolayı sizlerle bu salgınla ilgili birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum. Salgına neden olan virüs, Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan Şehri’nde bulunan bir deniz ürünleri pazarında ortaya çıktı.

* Söz konusu virüs, yani yeni tip Corona virüsün gen dizisini araştırmalar sonucu tamamen tespit ettik ve Dünya Sağlık Örgütü’yle paylaştık.

Pazarda satılan deniz ürünleriyle alakası olmadığı tespit edilen bu virüs, pazarda yasa dışı yollarla satılan yabani hayvanlarla alakalı olduğu düşünülüyor. Fakat henüz kesin olarak hangi yabani hayvan olduğu tespit edilmedi.

“YARASA, ÇİN MUTFAĞINDA KESİNLİKLE YER ALMIYOR”

Cui Wei, “Hatırlatmak isterim ki, sosyal medyada bu salgına yol açtığı iddia edilen yarasa çorbasını içen Çinli kadının çektiği o video, aslında 2016 yılında Güney Pasifik’te çekilmiş bir videodur. Yarasa, Çin mutfağında ve sofralarında kesinlikle yer almıyor” diyerek açıklamalarını şöyle sürdürdü:

* Virüs tespit edildikten sonra, virüs teşhisi için testler geliştirildi ve büyük oranda üretilmeye başlandı. Bunun üzerine, sağlık kurumları hızlı ve başarılı bir şekilde bu virüsten etkilenmiş hastaları teşhis edebilecek konuma geldi.

* SARS ile mücadele deneyiminden istifade edilerek, ilgili mevcut ilaçlar ile tedavi yöntemi belirlendi. Şu ana kadar beşinci versiyonu olarak geliştirilen bu tedavi yöntemi içinde, durumu kritik ve ağır olan hastalar, durumu ağır olan hastalar ve durumu ağır olmayan hastalara farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor.

* Wuhan’da 10 gün içerisinde toplam 2500 yataklı 2 özel hastane yapıldı ve akabinde hizmete girdi. 2 gün içerisinde 10 bin yataklı, 11 tane kabin hastaneye dönüştürüldü. Ayrıca 11 milyon nüfuslu Wuhan Şehri’nde tecrit uygulanıyor.

* Çin’deki diğer eyaletlerde de birinci derece acil durum ilan edilerek, Wuhan’ı ziyaret etmiş olan herkes tek tek araştırılıyor, onların Wuhan sonrasında temasta bulundukları tüm kişiler tespit ediliyor ve birçok farklı tedbir alınıyor.

Kaynak: Sözcü

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir