Çin - Türkiye Ticari İlişkileri

Son yıllarda iki ülke arasında ticaret hacmi çok iyi bir şekilde ilerlemiş olup özellikle 2009-2010 seneleri arasında yapılan stratejik iş birliği anlaşmalarının önemini ortaya koymuştur. Buna ek olarak gelişen ilişkiler sayesinde Çin Almanya ve ABD’ den sonraki Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı haline gelerek üçüncü sıraya kadar yükselmiştir.

2018’in ilk beş ayında, geçen senenin aynı dönemine göre Çin’e ihracat %5.92 arttı. Türkiye Çin’e ihracatta madencilik ürünlerine bağlı bir ülke. 2017’de mandencilik ürünlerinin payı %58’ken, 2018’in ilk çeyrek verilerine göre bu oran %51’e düştü. Bunun en büyük sebebi Mart ayındaki sıradışı 60 milyon dolarlık mücevherat ihracatı. Geçen seneki ilk beş aya göre mücevherat artışı %4127 arttı. Sıradışı mücevher ihracatını saymazsak Çin’e ihracatta geçen seneye göre sadece ve sadece 8 milyon dolar artış gözüküyor. Bu rakam yaklaşık binde 6’lik bir artış demek oluyor.

Çin tarafından önerilen ve “Tek Kuşak, Tek Yol” olarak isimlendirilen Modern İpek Yolu projesinin hayata geçirilmesi tüm coğrafya için oldukça olumlu sonuçlar doğuracaktır. Asya ile Avrupa arasında köprü olan ülkemiz için de Modern İpek Yolu’nda çok önemli kazanımlar bulunmaktadır. Yine, böylesine bir hattın oluşturulması durumunda tüm coğrafyada ekonomik kalkınma hızlanacak, bu durum da Türkiye açısından çok önemli yatırım ve ticaret fırsatlarının ortaya çıkması anlamına gelecektir.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir