Çin'den corona virüs tedavisi için getirilen ilaç favipiravir mi? Favipiravir nedir nelerde bulunur?

Çin’deki corona virüsü vakaları üzerinde denenen favipiravir ilacı olumlu sonuçlar verdikten sonra, Türkiye’ye de bu ilaçlardan getirildi. Corona virüs ilacı olarak bilinen Favipiravir ile ilgili umut verici açıklamalar geliyor. Bu açıklamalarla birlikte Favipiravir, Japon şirketi tarafından bir anti-influenza ajanı olarak geliştirilmiştir. Şubat ayında, Çin’in Wuhan ve Shenzhen şehirlerinde, corona virüsü kaynaklı COVID-19 enfeksiyonuna karşı etkinliği nedeniyle Favipiravir için klinik denemeler başladı ve 17 Mart’ta Pekin olumlu sonuçları dünya ile paylaştı. Çin bilim ve teknoloji bakanlığında çalışan Zhang Xinmin Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, “Yüksek derecede güvenlik ve tedavide açıkça etkili” dedi. Favipiravir ilacının corona virüsü üzerinde denenmesi çalışmasına 340 hasta dahil edildi.

FAVİPİRAVİR NEDİR, HANGİ İLAÇLARDA BULUNUR?

Dünya üzerinde neredeyse tüm ülkelere yayılan covid-19 salgını tedavisini bulmaya yönelik çalışmalardan olumlu cevaplar gelmeye başladı. Son olarak gündeme gelen bu ilacın etken maddesinin virüsü tedavi ettiği bildirilmişti. Haberimizin devamında “Favipiravir nedir” sorusunun yanıtını sizler için derledik.

İNCELEMELER BAŞARILI SONUÇLANDI!

T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya’nın Toyama Chemical tarafından birçok RNA virüsüne karşı aktivite ile geliştirilen bir antiviral ilaçtır. Şubat 2020’de Favipiravir Çin’de ortaya çıkan COVID-19 hastalığının deneysel tedavisi için inceleniyordu.

Kaynak: Sabah

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir