HSKK Nedir ve Ne İşe Yarar?

Hsk sınavının açılımı Hànyǔ shuǐpíng kǎoshì kǒuyǔ’dür. Basitleştirilmiş Çince’de 汉语水平考试口语 şeklinde ifade edilmektedir. Çince yeterlilik konuşma sınavı anlamına gelmektedir. Anadili Çince olmayan yabancı uyruklu insanların girebildiği, günlük yaşamda, akademik alanda ve profesyonel iş hayatında Çince seviyelerinin ölçüldüğü bir konuşma sınavıdır. Bu sınavda 3 seviye bulunmaktadır. Her seviyede; ·

HSKK Temel Seviye = 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde söylenen cümleleri dinleyip tekrar etmeniz beklenmektedir. Toplam 15 cümle vardır ve 4 dakika sürmektedir. İkinci bölümde sorulan sorulara dinleyip cevap vermeniz beklenmektedir. Toplam 10 soru vardır ve 3 dakika sürmektedir. Son bölümde ise 2 soru bulunmaktadır. Bu soruların cevabını vermek için 7 dakika hazırlanma süresi verilir. Daha sonra 3 dakila boyunca bu iki soru hakkında konuşmanız beklenmektedir. Sınav süresi hazırlanma süresi dahil toplam 17 dakikadır. 100 puan üzerinden değerlendirilirsiniz. Minimum 60 puan almanız gerekmektedir. Bu sınav HSK 1. ve 2. Seviyelerin konuşma sınavına denk gelmektedir.

HSKK Orta Seviye = 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde söylenen cümleleri dinleyip tekrar etmeniz beklenmektedir. Toplam 10 cümle vardır ve 3 dakika sürmektedir. İkinci bölümde verilen resimler hakkında konuşmanız beklenmektedir. 2 adet resim verilmektedir ve 4 dakika sürmektedir. Son bölümde ise 2 soru bulunmaktadır. Bu soruların cevabını vermek için 10 dakika hazırlanma süresi verilir. Daha sonra 4 dakila boyunca bu iki soru hakkında konuşmanız beklenmektedir. Sınav süresi hazırlanma süresi dahil toplam 21 dakikadır. 100 puan üzerinden değerlendirilirsiniz. Minimum 60 puan almanız gerekmektedir. Bu sınav HSK 3. ve 4. Seviyelerin konuşma sınavına denk gelmektedir.

HSKK İleri Seviye =3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde söylenen cümleleri dinleyip tekrar etmeniz beklenmektedir. Toplam 3 cümle vardır ve 7 dakika sürmektedir. İkinci bölümde verilen metni okumanız beklenmektedir. 2 dakika sürmektedir. Son bölümde ise 2 soru bulunmaktadır. Bu soruların cevabını vermek için 10 dakika hazırlanma süresi verilir. Daha sonra 5 dakila boyunca bu iki soru hakkında konuşmanız beklenmektedir. Sınav süresi hazırlanma süresi dahil toplam 24 dakikadır. 100 puan üzerinden değerlendirilirsiniz. Minimum 60 puan almanız gerekmektedir. Bu sınav HSK 5. ve 46 Seviyelerin konuşma sınavına denk gelmektedir.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir