Çin Yeni Yılı

Çin Yeni Yılı Basitleştirilmiş Çince ile 春节 şeklinde yazılır ve Chūn jié olarak olarak telaffuz edilir. Geleneksel  Çin Ay-Güneş takviminin başında kutlanan önemli  bir festivaldir. Yeni yılın ilk günü 21 Ocak ile 20 Şubat tarihleri arasındaki yeni aya düşmektedir.

Çin Yeni Yılı bahar festivali olarakta bilinmektedir. Her yeni yıl 12 Zodyak hayvanının biri tarafından temsil edilmektedir. Bu hayvanlar arasında fare, öküz, kaplan, tavşan, ejder, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuz bulunmaktadır.Çin yeni yılına göre 2018 yılı köpek yılıdır.

Çin yeni yılının ilk bir kaç günü okullar ve iş yerleri tatil olur ve böylece herkes ailesiyle birlikte vakit geçirebilmektedir. Kutlamalarda, havai fişekten çıkan ışıkların ve seslerin kötü ruhları korkuttuğuna inanıldığı için sıkça havai fişek kullanılır. Ayrıca insanlar geneleksel kıyafetlerini giyerek geçit törenlerine katılırlar. Yaşça büyük insanlar çocuklara içinde para olan 红包 (Hóngbāo) denilen kırmızı zarf anlamına gelen zarflar verirler.

Çin Yeni Yılı kutlamaları 2 hafta boyunca sürer ve  2. haftanın sonunda düzenlenen Fener Festivali ile beraber Çin Yeni Yılı kutlamaları sona erer.

Çin Yeni Yılı Anakara Çin, Hong Kong, Makao, Tayvan, Singapur, Tayland, Kamboçya, Endonezya, Malezya, Mauritius vve Filipinler gibi önemli Çinli nüfusun bulunduğu ülke ve bölgelerde de kutlanılır.

 

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir