Bir Sabah Uyandı Ve Erkeklerin Sesini Duyamadığını Fark Etti!

Bu ilginç olay Çin’de yaşandı. Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan ve sonunda psikolojik rahatsızlıklara kadar varabilen stres, ender durumlarda size fiziksel hastalıkların da kapısını açabiliyor. Çin’de yaşayan bir kadın uyandığında erkeklerin sesini duymamaya başladı. KBB uzmanına giden kadın nadir görülen bir işitme rahatsızlığına yakalandığını öğrendi.

Kadın düşük frekanslı seslerin hiçbirini duyamıyor. Buna yetişkin bir erkeğin sesi de dahil. Uzman doktor Lin Xiaoqing, muayene sırasında kendisini duyabildiğini ancak yetişkin bir erkek hastayı duyamamasıyla durumu fark ettiğini belirtti. Bu tür bir işitme kaybının birçok sebebi olsa da kadının durumu biraz daha ilginç. Nitekim bu işitme kaybı, talihsiz kadının uzun süreli çalışma saatleri, uykusuzluk ve stres dolu bir döneminin sonunda yaşanmış. Bu hastalığa yakalanan kişiler, 2.000 Hz ve aşağısındaki sesleri duyamıyorlar. Bu hastalığa her 13 bin kişiden yalnızca 1 kişi yakalanıyor. Doktor hem sağlık görevlilerinin hem de hastaların durumdan habersiz olabileceğini, bu tip hastalıkların teşhis edilmesinin zor, çabuk tedavi etmenin önemli olduğunu belirtti.

Bu durum oldukça nadir görülse de Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi rakamlarına göre, dünyada duyma kaybı yaşayan 466 milyondan fazla insan var. Bu anlamda bu alanda yaşanan rahatsızlıklara dikkat çekmekte yarar var.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir