Çin demir yoluyla Tayvan’a bağlanıyor!

Çin’i Tayvan’a bağlayan Fuzhou-Pingtan bağlantısının inşaatı tamamlandı. Çin’de ülkenin güneydoğusundaki bir adaya uzanan demir yolu inşaatının tamamlanması, Tayvan’ın denizaltından Anakara Çin’e bağlanması hayalini yeniden gündeme getirdi.Ülkenin güneydoğusundaki Fucou kentinden Tayvan Boğazı’ndaki Tayvan’a en yakın Pingtan Adası’nı birbirine bağlayan demir ve kara yolu köprüsünün inşaatı tamamlandı.

Yaklaşık 16 kilometre uzunluğundaki Fuzhou-Pingtan bağlantı yolunun gelecek yılın ikinci yarısında trafiğe açılması planlanıyor. Söz konusu bağlantı yolunda araçların saatte 100 kilometre hızla gitmesine imkan veren 6 şeritli yol ile saatte 200 kilometre hızla giden demir yolu hattı bulunuyor.

Tayvan Boğazı’nın yaklaşık 200 metre altından inşa edilmesi planlanan tüp geçit projesine kanal tünel projesi de deniyor. Hızlı trenlerin 200 kilometre hızla gideceği hızda inşa edilecek tüp geçit, 3 bölümden oluşacak.

Bir ve ikinci bölüm gidiş ve geliş hatlarını oluştururken, üçüncü bölüm ise iletişim ve koordinasyonun sağlanması için kullanılacak. Söz konusu proje Çin’in ile Tayvan arasındaki en yakın noktalardan ulaşımı yarım saate kadar düşürecek.

Kaynak:AA

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir