Çin Uzayda Güneş Enerjisi Santrali Kurmayı Planlıyor!

Çin, yenilenebilir enerjiyi zirveye taşımak için uzayda, ilk güneş enerjisi santralini inşa etmeyi planlıyor.

Çin, uzayda güneş enerjisi ile çalışan ilk istasyonu kurmak için çalışmalara başladı. Güneş enerjisi ile güç üretecek bu yeni istasyon, dünyanın enerji sıkıntısını da büyük ölçüde çözebilir.

Çin medyasında yer alan bilgilere göre, uzayda kurulacak ve güneş enerjisi ile çalışacak bu istasyon, sürekli olarak enerji üretecek. Üretilen bu enerji ise Dünya’da kullanılabilecek.

ENERJİ DAHA KULLANILABİLİR OLACAK

Örneğin; bu istasyonun ürettiği enerji ile elektrikli otomobiller, dünyanın herhangi bir yerinde istenildiği zaman şarj edilebilecek. Şu anda dünya üzerinde bulunan güneş enerjisi kullanan çiftliklerden 6 kat daha fazla enerji üretebilecek istasyon, zamandan da tasarruf sağlayacak.

Bilim insanlarına göre, bu yüksek enerji üretecek santral, devasa boyutlarda olacağından uzaya fırlatılması oldukça zor olacak. Bilim insanları ve araştırmacılar, bu enerji istasyonunu, Dünya’da değil de uzayda inşa etmenin yollarını araştırıyor.

2030’DA FAALİYETE GEÇECEK

Eğer her şey yolunda giderse 2021 ile 2025 yılları arasında, küçük ve orta büyüklükteki enerji panelleri uzaya fırlatılacak. Bilim insanları, bu devasa istasyonu faaliyete geçirmek için ise 2030 yılını hedef gösteriyor.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir