Çin ve Türk kadınları geleneksel el sanatlarını sergilediler

Çin ve Türk kadınları geleneksel el sanatlarını sergilediler Çin ve Türk kültürünü bir araya getirerek, her iki ülkenin kültürel miraslarını ve geleneksel el sanatlarını tanıştırmak amacıyla ‘Çin-Türkiye Soyut Kültürel Miras Değişimi’ isimli bir etkinlik düzenlendi. Çin ve Türk kadınlarını buluşturan etkinlikte, geleneksel Türk el sanatları ile Çin’in cilalı tahta sanatı, bambu sanatı ve kağıt kesme sanatına dair eserler sergilendi.

Çin ve Türk kültürünü bir araya getirerek, her iki ülkenin kültürel miraslarını ve geleneksel el sanatlarını tanıştırmak amacıyla Maltepe’deki bir alışveriş merkezinde Çin-Türkiye Soyut Kültürel Miras Değişimi etkinliği düzenlendi.

Bir Kuşak Bir Yol Girişimi’ projesi kapsamında düzenlenen etkinliğe; Sichuan Eyaleti Valilik Basın Tanıtım Başkan Yardımcısı ve Yöre Yönetim Büro Müdürü Zo Zing, Maltepe Belediyesi Meclis Başkan Vekili Yusuf Koçan, Maltepe Belediyesi Meclis Üyesi ve Kentsel Dönüşüm Komisyon Başkanı Celal Akgül, Maltepe Belediyesi Meclis Üyesi Avukat Yıldız Doğan, Maltepe Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Handan Yörük ile kooperatif üyesi Songül Akgül’ün yanı sıra birçok kadın sanatçı katıldı.

Etkinlikte Li Xi Tong, Yi Li Ping, Yang Lang Mei, Sevgi Taş, Hatice Adıyaman, Handan Yörük, Sevgi Erdem de stantlarında Türk el sanatı ile Çin el sanatı örneklerini hazırlayarak, sergilediler.

Etkinlikte geleneksel Maltepe Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi’nde eğitim alan kadınların sergilediği Türk el sanatlarının yanı sıra, Çin el sanatı örneklerinden olan kağıt sanatı, cilalı tahta sanatı, bambu sanatı ve kağıt kesme sanatına dair eserler de yer aldı.

Kaynak: Sozcu

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir