Çin’de bir cinayet Yapay zeka teknolojisi ile çözüldü!

Çin’de yaşanan olayda yapay zeka teknolojisi, bir cinayetin aydınlatılmasını sağladı. Çin’in yerel bir haber ajansının ortaya çıkardığı bilgilere göre kız arkadaşından para isteyen ancak kız arkadaşının bu teklifi reddetmesi üzerine tartışmaya başlayan 29 yaşındaki bir genç, tartışmanın ardından kız arkadaşını öldürdü. Money Station isimli bir uygulamayı kullanmak isteyen genç adam, amacına ulaşamadan kendisini ele verdi.

29 yaşındaki katil, kız arkadaşının ölü bedenini kullanarak kendi hesabına para göndermek istiyordu ancak durum hiç de istediği gibi gelişmedi. Öldürdüğü kız arkadaşının yüzünü uygulamaya okutan katil, uygulamanın göz kırpmasını istemesi üzerine afalladı. Money Station, talihsiz kadının sesini de doğrulayamayınca para gönderme işlemini iptal etti. Durum uygulamanın geliştiricilerine de yansıdı ve geliştiriciler, kadının yüzündeki morlukları ve boynundaki izleri gördüler. Olayı yetkili kurumlara bildiren geliştirici ekip, yapay zeka sayesinde bir cinayeti aydınlatmış oldu.

Yaşanan bu olay, yapay zeka teknolojisinin faydalı amaçlar uğruna kullanıldığı zaman ne kadar etkili bir araç olabileceğini bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir