Çin’de Türk Mermeri

Mermercilikte 3 bin yıldan fazla geçmişe sahip ve Türkiye’nin bu alandaki ihracatının önemli bölümünü gerçekleştiren Afyonkarahisar’da yapılan dış satımda Çin öne çıkıyor. Çinliler mermeri Afyon’dan alıyor. İşadamı Wang Bin’in açıklamalrına göre Çin’de her yerde Türk mermeri kullanılıyor.

Yaklaşık 500 mermer işletmesinin bulunduğu ilde üretilen dünyaca ünlü ‘Afyon mermeri’, başta Çin olmak üzere Hindistan, ABD, Irak, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi 120 ülkeye ihraç ediliyor. Çinli işadamı Wang Bin her ay mermer almak için Türkiye’ye geliyor. Wang, “Son yıllarda Çin’de ‘Afyon mermeri’ popüler olmaya başladı. Birçok Çinli işadamı gelip, mermer alıyor. Mermer, gemilerle 45 günde Çin’e gidiyor. Çin’de her yerde Türk mermeri kullanıyoruz. Binaların dış cephe kaplamasında ve iç mekanlarda kullanılıyor. Evlerin banyolarında, mutfaklarında, alışveriş merkezlerinde, birçok lüks konutta ve sanatçıların evlerinde kullanılıyor.” Dedi.

İlçeden Çin’e geçen yılın ilk 5 ayında gerçekleştirilen 15 milyon 834 bin dolarlık ihracatın, bu yılın aynı döneminde yüzde 13 artarak 17 milyon 894 bin dolar olduğu bildirildi. İscehisar Mermerciler Derneği Başkanı Muharrem Çakmak, “Bölgemizde mermercilik Bizans ve Roma döneminden beri  önemli bir sektör olarak dikkati çekiyor” dedi. 

Kaynak: Akşam

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir