Çin’de yabancı çalışan sayısı 1 milyona yaklaştı!

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı yetkilisi Zhao Huijun, geçen yıl 330 bin yabancıya ülkede çalışma izni verdiklerini belirterek “Hâlihazırda Çin’de 950 binden fazla yabancı çalışıyor” dedi. Öte yandan OECD ülkelerinde çalışan Çinli doktora öğrencisi sayısı 200 bini aştı… 
 
“Dünyada Çin: Göç ve Temasların 70 yılı” temasını taşıyan 3. Küresel Yetenek Akışı ve Uluslararası Göç Semineri’nde konuşan Zhao Huijun, “Yetenekli kişiler, teknolojik inovasyonun başlangıç noktasını oluşturuyor. Bilim ve teknoloji alanında gerçekleştirilen temas ve iş birliğindeki en önemli nokta, personel değişimi ve karşılıklı tecrübelerden faydalanmak. Geçtiğimiz yıl, idaremiz 330 bin yabancıya ülkede çalışma izni verdi. Hâlihazırda Çin’de 950 binden fazla yabancı çalışıyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan Çin Ulusal Göç İdaresi’nin verilerine göre, 2018 yılında Çin’e giriş yapan yabancıların sayısı önceki yıla göre yüzde 4,6 artarak 30 milyona ulaştı. Çin Yetenek Araştırma Derneği Başkanı He Xian, seminerde yaptığı konuşmada, Çin’in küreselleşme sürecine daha açık bir tutumla yaklaştığına işaret ederek “Çin’in kuruluşundan bu yana geçen 70 yıl içinde çok sayıda Çinli, yurt dışından dönerek ülkesinde çalışmayı veya iş kurmayı tercih etti.” şeklinde konuştu.

 Kaynak: Gerçek Gündem

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir