Çin’inden iki yeni navigasyon uydusu!

Çin Havacılık Uzay Bilim ve Teknoloji Şirketi’nin (CASC) geliştirdiği navigasyon sisteminin bir parçası olan Beidou-47 ve Beidou-48 uydularını Long March 3B roketiyle Sıchuan eyaletinde bulunan Shıchang Uydu Fırlatma Merkezi’nden yörüngesine göndererek sistemine bir çift uydu daha ekledi. Bir önceki navigasyon uyduları Beidou-3I2, 25 Haziran’da Beidou-2GEO8, Beidou-45 ise 17 Mayıs’ta Shıchang Uydu Fırlatma Merkezi’nden yörüngesine gönderilmişti.

Beidou Navigasyon Uydu Sistemi, Çin’de 2000, Asya-Pasifik bölgesinde ise 2012 yılından itibaren hizmet vermeye başlamıştı. Beidou Navigasyon Sistemi, ülkenin ulusal güvenliği, ekonomik ve sosyal kalkınması ihtiyaçları göz önüne alınarak Çin tarafından bağımsız bir şekilde inşa edilmişti. Ulusal bir öneme sahip uzay altyapısı BDS, küresel kullanıcılara her zaman, her hava koşulunda ve yüksek hassasiyetli konumlandırma, navigasyon ve zamanlama hizmetleri sunmaktadır.

Çin’in Beidou navigasyon sistemi tahminlere göre 2020 yılıbdatamamlandığında ABD’nin GPS, Avrupa Birliği’nin Galileo, Rusya’nın Glonass sisteminin ardından dünya genelinde hizmet veren 4’üncü küresel navigasyon sistemi olacağı tahmin edilmekte.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir