DOLAPDERE İSTANBUL'UN CHINA TOWN'U MI OLACAK?


İstanbul’un bir süredir yeni otel inşaatlarının yoğun olduğu Dolapdere bölgesine Çinli Regard ve Beijing otellerinin ardından Jian Grup da yatırım yapıyor, Çin restoranları açılıyor.    

İstanbul’da kentsel dönüşümün yaşandığı bölgelerden Dolapdere peş peşe açılan oteller ile dikkat çekerken, Çinli otel ve restoranların bölgeye ilgisi artıyor.   Çinli Regard ve Beijing otellerinin burada açılması, yeni Çinli yatırımcıların buraya gelmesi ve  Çin restoranının burada açılması, ‘Dolapdere İstanbul’un China Town’u (Çin Mahallesi) mi oluyor sorusunu gündeme getirdi.   Hürriyet’ten Jale Özgentürk’ün aktardığı bilgilere göre Tarlabaşı’nda GAP İnşaat’ın Taksim 360 projesi teslim için gün sayıyor.  Bölgeye lüksü getirmeyi planlayan projede Hermes gibi markaların yer alacağı açıklandı. Kısa sürede tamamlanan Piyalepaşa projesinde yaşam başladı bile.   

Bu arada Dolapdere’de ilginç bir gelişme daha yaşanıyor. Çin faktörü…    Çinli yatınmcılar bu gelişmenin kokusunu alarak ticaret bölgesi olan ve otel inşaatında sorun yaşanmayan Dolapdere’de yatırımlara başlamış.    Şimdiden Regard ve Beijing isimli iki otel faaliyete geçmiş durumda. Tarihi mekanlara ve merkezlere yakın bölgede Çin restoranları açılıyor. Otel yatırımı yapan gruplardan biri Jian Grup.   

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun Türk-Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı, bölgede Çinli yatırımcıların yan yana yatırımlar yapmaya başladığını söylüyor. Dünyanın birçok ülkesinde Çinlilerin yerleştiği China Tovvn bölgeleri var. İstanbul’a ilgi arttıkça burada da böyle bir bölgenin olması şaşırtıcı olmaz. Kolbaşı’na “Açılan restoranlar da var. Önümüzdeki dönemde bu bölge İstanbul’un China Tovwn’u olur mu?” sorusuna “ipuçları var” yanıtını verdi. 

Kaynak: Hürriyet

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir