Dünyanın yarısı meteoroloji bilgisini Çin'e ait uydulardan alıyor!

Çin’in gelişmiş teknolojilerle güçlendirilen meteorolojik hizmet sistemi oldukça başarılı. Fengyun uydularının küresel meteoroloji kapasitesi bakımından önemli varlıklar olduğunu biliniyor.

Cenevre’de düzenlenen 18. Dünya Meteoroloji Kongresi’nde konuşan Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Genel Sekreteri Petteri Taalas, Çin’in Kuşak ve Yol çerçevesinde meteorolojik hizmetlerinin kapsam alanının genişletilmesi konusunda dünyaya yaptığı katkıdan övgüyle bahssetti.

Çin’in dünyada çok büyük ihtiyaç duyulan meteoroloji uzmanını Nanjing Üniversitesi’nde yetiştirdiğini söyleyen Taalas, ayrıca Afrika ülkelerinde meteorolojik altyapı tesislerinin inşası ve hizmet kapasitesinin artırılması için verdiği destekten dolayı Çin’e teşekkür etti.

Ulusal Uzay İdaresi’ne göre Çin, şimdiye kadar Fengyun serisinden 17 uyduyu uzaya gönderdi. Bunlardan 8’i hizmette, 5’i sabit yörüngede, 3’ü de kutupsal yörüngede bulunarak dünya genelindeki hava ve iklim değişikliklerini gözlemliyor.

Fengyun serisi meteoroloji uyduları, 80’den fazla ülke ve bölgeye hizmet sağlıyor. Yarıkürenin doğusu hava tahminlerini Çin’in uydularından alıyor.

Kaynak: HaberlerBenzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir