Hayalimdeki Çin Resim Yarışması Ödül Töreni

Milli Eğitim Bakanlığı, Çin’in Ankara Büyükelçiliği ve Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı iş birliğinde düzenlenen “Hayalimdeki Çin 2019” resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler için Çin’in Ankara Büyükelçiliğinde ödül töreni düzenlendi. 

Hayallerindeki Çin’i resmeden ve ilk 10’a girip Çin’e gitmeye hak kazanan öğrencilerin resimlerinin sergilendiği etkinliğe çok sayıda davetli katıldı. 

Çin’in Ankara Büyükelçisi Deng Li, burada yaptığı konuşmada, ödül kazanan öğrencileri ve ailelerini tebrik ederek, düzenlenen etkinlikten dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. 

Yarışmaya katılan öğrencilerin eski Çin uygarlığı ve modern Çin’i harmanlayarak, resimler yaptıklarını belirten Deng, “Artık hayalden çıkıp gerçek Çin’i göreceksiniz. Artık hayal değil, gördüğünüz Çin’i çizeceksiniz.” ifadesini kullandı. 

Büyükelçi Deng, bu etkinliğin Çin ve Türkiye arasındaki dostluk ve kültür ilişkilerine katkı sunmasını temenni ettiğini sözlerine ekledi. 

Bu yıl yarışmanın 4.’sünün düzenlendiği, yarışmanın Çin’de ve Türkiye’de büyük ilgi gördüğünü açıklandı.

UBİKAV Başkanı Prof. Dr. Bülent Okay da bu projeye 2015’te başladıklarını anımsatarak, “Hedefimiz güzel sanatlar aşkı, sevgisi vermek.” dedi.

Okay, hedeflerinin öğrencileri güzel sanatlara yönlendirmek ve Çin kültürünü doğru tanımak olduğunu kaydederek, “Biz iki ulus, birbirimizi doğru tanımamız lazım.” görüşünü dile getirdi.

Yarışmada birinci olan ve hayal ettiği Çin’i görme fırsatına erişen Batman TOBB Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Ümran Aydın ise yarışmaya katıldığı için çok büyük mutluluk yaşadığını belirterek, Çin’e gideceği için heyecanlı olduğunu söyledi.

Kaynak:AA

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir