Starbucks, McDonald's Çin'in Merkez Bankası Dijital Para Birimini Deneyecek

Restoran devleri Starbucks, McDonald’s ve Subway’in Çin’in merkez bankası dijital para birimini test edebileceği bildiriliyor.

Yerel medya kuruluşu InterChain Pulse, Perşembe günü çıkan haberleri, Xiong’an New Area’da düzenlenen dijital para biriminin “pilot tanıtım toplantısı” hakkında “münhasıran” bilgilendirildiğini bildirdi.

Toplantının Xiong’an Yeni Alan yönetim komitesinin reform ve geliştirme bürosu tarafından düzenlendiği ve çeşitli dijital para araştırma ve geliştirme kurumlarının yanı sıra pilot tüccarlar da katılmaya davet edildi.

Rapora göre, davet edilen 19 pilot satıcı, Starbucks, McDonald’s ve Subway’den bahsedildi. Popüler Çin köfte dükkanları zinciri Qing-Feng Baozi de diğerleri arasında listede yer alıyor. Bunlar arasında yerel oteller, marketler, doldurulmuş bir topuz dükkanı, fırın ve kitapçı bulunmaktadır.

Diğer katılımcılar arasında dört büyük ticari bankanın Xiongan şubelerinden çalışanlar – Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Ziraat Bankası, Çin Bankası ve Çin İnşaat Bankası ve Tencent ve Alipay temsilcileri yer alıyor.

Rapora göre Xiong’an New Area’daki pilot programlar ağırlıklı olarak gıda ve perakende şirketlerini hedef alıyor. Son haftalarda Çin’in ulusal dijital para birimi hakkında bazı yeni gelişmeler ortaya çıktı. Geçen hafta, Çin Tarım Bankası ve Çin Bankası dijital yuan için bir cüzdan uygulaması pilot olduğu söylendi.

Çin merkez bankasından bir yetkili ayrıca bazı devlet bankalarının dört şehirde (Shenzhen, Suzhou, Xiong’an New Area ve Chengdu) dijital para birimi iç testleri yaptığını da doğruladı.

Yetkili ayrıca, dijital para biriminin 2022 Kış Olimpiyatları etkinliğinde de kullanılabileceğini ve 2021’in ortasına kadar olası bir lansmana işaret ettiğini söyledi.

 Çin merkez bankası 2014 yılından bu yana dijital yuan’ı araştırıyor. Bu yılın başlarında merkez bankası dijital para biriminin “sorunsuz bir şekilde ilerlediğini” ve “üst düzey” tasarımının tamamlandığını söyledi. Ancak resmi lansman tarihi hala bilinmiyor.

Kaynak: Kriptom

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir