Test cihazında Çin’den büyük destek Kaynak Yeniçağ: Test cihazında Çin’den büyük destek

Türkiye- Çin Halk Cumhuriyeti İş adamları Dostluk ve Dayanışma Derneği(TÜÇİAD) Başkanı Kemal Koçak, “Şu anda Türkiye, Çin’den özellikle test cihazları konusunda büyük destekler alıyor.” dedi.

Türkiye Çin arasındaki sıcak ilişkilerin artarak devam ettiğini dile getiren Türkiye- Çin Halk Cumhuriyeti İş adamları Dostluk ve Dayanışma Derneği(TÜÇİAD) Başkanı Kemal Koçak, “Şu anda Türkiye, Çin’den özellikle test cihazları konusunda büyük destekler alıyor. Türkiye’den Çin’e giden tıbbi malzemelerin özellikle cihazların bu kez Çin’den Türkiye’ye döndüğünü söyleyebiliriz. Çin sadece Türkiye’ye değil tecrübeleri ve kısa sürede ürettiği cihazları tüm dünya ülkeleriyle paylaşıyor” dedi.

Ekonomik konularda konuşmanın şu an için zor olduğunu söyleyen Koçak, “Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Çin’in ekonomisinde de belirsizlikler var. Koronavirüs sadece Çin ile olan ilişkileri değil tüm dünyanın ilişkilerini etkilemiş durumda. Tüm dünya ilişkilerinde bekleme sürecine geçti” ifadelerini kullandı.

Çin’in üretemedikleri ve tedarik edemedikleri ürünleri Türkiye’nin konumu itibariyle Türkiye’den talep ettiklerini belirten Koçak, “Türkiye’nin Avrupa’ya, Afrika’ya tam orta noktada olması ve iş dünyasının canlı olması nedeniyle ürünlerin Türkiye’den teminine gidildi hala da devam ediliyor. Özellikle tekstil konusunda olumlu gelişmeler devam ediyor. TÜÇİAD olarak Çin’e çeşitli tıbbi malzemeler gönderdik. Şimdide Çin’deki dostlarımız Türkiye’ye büyük destek veriyor. ” diye konuştu.

Koçak, Çin’de büyük işletmelerin birçoğunun açıldığını ifade ederken, “Üretime başladılar ve hızlı bir şekilde toparlanma sürecine girdiler. Çin’de, kalabalık nüfusuna rağmen sıkı denetimler ve evde kalmanın zorunlu olması yayılımın artmasının önüne geçti” dedi.

Kaynak Yeniçağ

Mehmet Akgün / ANKARA / ÖZEL HABER

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir