Türkiye, Eski İpek Yolu'nu Yeniden Canlandırarak Çin ile Ticareti Artırmayı Planlıyor

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’nın Çin ile ticaret, enerji ve terörle mücadelede işbirliğini genişletmeyi umut ettiğini söyledi.

Çin meslektaşı Wang Yi ile New York’taki BM Genel Kurulu oturumlarında görüşen bakan, “Türkiye’nin Çin ile ilişkilere büyük önem verdiğini” söyledi. Wang Yi, karşılıklı olarak Pekin’i desteklemeye hazır olduğunu söyledi.

Gültekin son beş yıl içinde Çin’in BRI altında ikili ekonomik işbirliğinde kaydedilen ilerlemeye de işaret etti. Gultekin ayrıca, ikili ticarette 100 milyar dolardan fazla, Çin’in Türkiye’ye yatırımı açısından yüzde 120’lik bir büyüme ve 1000 Çinli şirket tarafından Türkiye’deki şubelerin veya ofislerin kurulmasını açıkladı.

Türkiye, modern İpek Yolu için Avrupa’ya açılan bir kapı olarak görülüyor. Geçen yıl, ülkeler Türkiye ve Azerbaycan’ı bağlayan bir demiryolu hattı açtılar. BRI’nın önemli bir parçası olan yeni demiryolu, Çin’den Türkiye’ye mal taşımak için gereken süreyi yarıya indirdi.

Uzmanlar, trilyon dolarlık Çin altyapı girişiminin küresel ticareti yüzde 12 oranında artırabileceğini ve ticaret maliyetlerini ülkeler arasında yarı yarıya azaltabileceğini söylüyorlar. BRI, Çin’i Avrupa’ya, Orta Doğu’ya ve ötesine bağlamayı amaçlıyor.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir