Türkiye'deki Çin uyruklu öğrenci sayısı 2 bini geçerek rekor kırdı

Çin ile Türkiye arasındaki ticari, siyasi ve kültürel ilişkilerin artmaya devem etmesi Türkiye’de eğitim gören Çin uyruklu öğrenci sayılarına da yansıdı.

Çin ile Türkiye arasındaki ticari, siyasi ve kültürel ilişkilerin artmaya devem etmesi Türkiye’de eğitim gören Çin uyruklu öğrenci sayılarına da yansıdı.5 yıl önce 691 Çinli öğrenci Türkiye’de üniversitelerde eğitim görürken geçtiğimiz yılın verilerine göre bu sayı 2 bini geçerek rekor kırdı.

Çin Halk Cumhuriyeti, “Bir Kuşak, Bir Yol” adlı yeni ipek yolu projesinin geçtiği ülkelere vatandaşlarının eğitim için gitmesi adına her yıl 10 bin devlet bursu sağlayarak ilişkilerin gelişmesi adına teşvikte bulunuyor. Çin, Türkiye’de de öğrencilerinin eğitim alması adına teşvik ediyor. Türkiye’de devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitim gören Çin uyruklu öğrenci sayısı YÖK verilerine göre rekor düzeyde artarak 2 bin 84’e çıktı. Bu öğrencilerin 976’sı kadın öğrencilerden oluştu. Türkiye’deki üniversitelerin eğitim kalitesinin yanı sıra özellikle batıda gelişen ırkçılık ve vize sorunlarının artan bir şekilde ağırlaştırılması da Çinli öğrencilerin rotalarını Türkiye’ye çevirmesinde de etken oldu. 

En çok İstanbul Üniversitesi’nde eğitim görüyorlar

Çin vatandaşı öğrencilerin en çok eğitim gördüğü üniversite ise İstanbul Üniversitesi oldu. Üniversitede 170’i kadın olmak üzere 338 Çinli öğrenci eğitim görüyor.131’i kadın olmak üzere toplam 218 Çinli öğrenci ile İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ikinci, 167 öğrenci ile Kastamonu Üniversitesi ise üçüncü sırada yer alıyor. Akademisyenler Türkiye’de eğitim gören Çin uyruklu öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde Türkiye’nin birer elçisi gibi çalışacağına vurgu yapıyor. 

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir