Çin 6G teknolojisine hazırlanıyor! Peki nedir bu 6G?

Tüketiciler henüz 5G telefon satın alamazken Çin sıradakinin 6G teknolojisi olduğundan bahsediyor ve çalışmalarını hızla sürdürüyor. Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın 5G teknoloji çalışma grubunun başkanı Su Xin, Çin’in bu yıl 6G konseptine yönelik araştırmalara başladığını söyledi. Ülke ilk kez Mart ayında 6G’ye girerek bunu başaran ülkelerden biri oldu. Su, 6G’nin gerçek gelişiminin resmi olarak 2020’de başlayacağını, ancak ticari kullanımın büyük olasılıkla 2030 yılına kadar beklemek zorunda kalacağını söyledi.

5G, 4G’den çok daha hızlı internet erişimi vaat eden yeni nesil kablosuz bir teknolojidir. Bu sadece hızlı mobil internet getirmeyi vaat ettiği için değil, aynı zamanda endüstriyel makineler ve otonom araçlarla bağlantı kurmamızı da sağlayacak.

Uzmanlar, İnternet’in arasındaki iletişimi geliştirerek 5G’nin 2019’da başlayacağını tahmin ediyor.

Su’ya göre, 6G, cihazlarımızı 5G’den daha verimli bir şekilde bağlayabiliyor, internet kapsamını daha geniş alanlara aralıyor.

Tabii ki, 2030 için önümüzde uzun bir yol var. Bu yüzden bu teknolojinin uygulamaları hayal etmek bile zor olabilir. Verizon’un CEO’su Andrea Caldini’nin bu yılki Mobil Dünya Kongresi’nde belirttiği gibi, hiç kimse 4G’yi geliştirirken Snapchat gibi uygulamayı hayal etmemişti. Bunu gerçekleştiren yüksek internet hızları oldu.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir