Çin Ekonomisinin Büyümesi İçin Yatırım ve Tüketim

Çin’in ekonomisinin büyümesi için yatırım ve tüketim iki ana unsur olacak.

Merkezî hükümetin mali risklere karşı korunmak için altyapı yatırımı üzerindeki denetimini yerine getirmesi ve gayrimenkul sektörüne yönelik düzenlemelerin sıkı kalması nedeniyle, üretim yatırım büyümesinin en önemli noktası olacak. Tüketici finansmanındaki hızlı gelişme ve tüketim modellerinin iyileştirilmesi de 2018’deki istikrarlı tüketim büyümesine katkıda bulunacak.

Bir dizi kurum FAI’nın 2018’de istikrarlı bir şekilde büyüyeceğini tahmin ediyor. Çin Sosyal Bilimler Akademisi ya da CASS’ın tahmini FAI’nın yıllık bazda yüzde 6,3’lük bir nominal artışla 69,2 trilyon yuan (10.67 trilyon dolar) olacağı tahmin ediliyor. Haberleşme Bankası Finans Kurumu tarafından hazırlanan bir raporda, FAI’nın yüzde 6,5 oranında büyüyeceği tahmin edildi. Çin’in Renmin Üniversitesi Ulusal Kalkınma ve Strateji Akademisi, FAI büyümesi için yüzde 7,3’lük  oranında daha iyi bir tahmin verdi. Çin Merkez Bankası Uluslararası Finans Enstitüsü’nden tahmini ise yüzde 7,2 civarındaydı.

Çin Mali Bilimler Akademisi Makroekonomi Merkezi Başkan Yardımcısı Wang Zhigang, yatırımın yüksek katma değere sahip daha fazla sanayiye katılmasının muhtemel olduğunu söyledi.

 

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir