Jiaozi

Jiaozi Çin’de ve Doğu Asya’nın diğer bölgelerinde sıklıkla tüketilen bir tür Çin böreği ya da Çin mantısıdır.  Çin’in kuzey eyaletlerinde Çin Yeni Yılı ve yıl boyunca yedikleri başlıca yiyeceklerden birisidir. Çin mutfağının bir parçası olarak kabul edilen jiaozi, Asya’nın diğer bölgelerinde ve Batı ülkelerinde de oldukça popülerdir.

Geleneksel olarak, jiaozi’nin Çin tıbbının büyük bir uygulayıcısı olan Zhang Zhongjing tarafından Doğu Han (MS 25 – 220) döneminde icat edildiği düşünülmektedir. Çünkü bu yemeği bir hastalık gidermek amaçlı kullanmıştır.

Jiaozi tipik olarak ince bir hamur parçasının içine öğütülmüş bir et ve / veya bitkisel bir dolgu konulur ve daha sonra kenarlarına bastırılarak kapatılır. Genellikle içerisinde doğranmış sebzelerle karıştırılmış domuz eti, koyun eti, sığır eti, tavuk, balık ve karides yer alır. Popüler bitkisel dolgular arasında ise lahana, yeşil soğan, pırasa, kereviz, ıspanak, mantar, yenilebilir siyah mantar, havuç ve sarımsaklı frenk soğanı bulunur. Hazırlanmış jiaozı, haşlanabilir  veya pan-fried’ da kaynatılabilir. Geleneksel olarak siyah sirke ve susam yağı sosu ile servis edilir.

 

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir