Çin Kültüründen Çin Mutfağına!

Pera Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı, on üç sanatçının mürekkep resim geleneğine getirdikleri güncel yorumları içeren ‘Mürekkepten’ sergisi 28 Temmuz’a kadar devam edecek. Sergiden ilhamla hazırlanan özel menü ve tasarımlar, Pera Café ve Artshop’ta meraklılarına sunuluyor.

Sergide Çin’in farklı bölge ve şehirlerinde yaşayan on üç sanatçının otuzu aşkın eseri bir araya geliyor. Manzara, doğa ve kaligrafi gibi konulara güncel bir bakışla yaklaşan eserler, resim, fotoğraf, video ve yerleştirme gibi farklı mecralarda karşımıza çıkıyor. Çin kültürel mirasının kendi sanatlarına yansımaları üzerinden mürekkeple ilişki kuran sanatçılar arasında Chen Guangwu, Chen Haiyan, Li Ming, Liang Wei, Luo Yongjin, Qiu Anxiong, Sun Yanchu, Tang Bohua, Xu Bing, Xu Hongming, Xing Danwen, Jian-Jun Zhang, Zhou Fan bulunuyor.

Pera Müzesi giriş katında bulunan ve ziyaretçilere yönelik bir dinlenme ve iletişim mekânı olarak tasarlanan Pera Café, sanat dolu bir günün ardından soluklanmak veya gündelik koşuşturmacanın yorgunluğunu atmak isteyenler için bulunduğu bölgeye alternatif bir mekân sunuyor. Zengin menüsü yanı sıra müzedeki süreli sergilere paralel olarak hazırlanan özel menüleri ile de öne çıkan Pera Café’nin ‘Mürekkepten’ sergisi kapsamında sunduğu Çin menüsünde, zencefil turşusu, Çin mantısı, Çin böreği, noodle, soya soslu tavuk ve yeşil çay bulunuyor.

Pera Müzesi’nde süreli sergilere özel tasarlanan ürünler, müze mağazası Artshop’ta sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. ‘Mürekkepten’ sergisinden ilhamla tasarlanan birbirinden renkli küpeler, çantalar ve mug’lar, kişisel aksesuar ve ev dekorasyonu alanlarında sıradışı alternatifler sunuyor.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10:00 – 19:00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 12:00 – 18:00 saatleri arasında gezilebilir. Müzede Cuma günleri hem uzun hem de ücretsiz! ‘Uzun Cuma’larda müze 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. ‘Genç Çarşamba’ günlerindeyse tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir