ABDde dans okulunu açan Çinli oyuncu Zhou Jie

Çin’in tarihi ve efsanevi aşk hikayesi filmi “İmparatorluk Cariyesi Yang” (Çince adı: Yang Gui Fei İngilizce adı: Imperial Concubine Yang), 7 Nisan’da 52. Houston Uluslararası Film Festivali’nin “Asyalı Ustaların Yapıtları” bölümünde gösterildi.

Filmin başrol oyuncusu Zhou Jie, festivalde ömür boyu başarı ödülüne layık görüldü.

Zhou Jie, ABD’nin Houston kentinde yaşayan Çinliler arasında çok tanıdık bir isim. Ünlü oyuncu ve dansçı Zhou Jie, 21 yıl önce Houston’a gidip Çinlilerin burada açtığı ilk dans okulunu kurdu.

Houston’da 21 yıl yaşanmış olan Zhou Jie, “Filmin gösterilmesi, Çin kültürünün büyüsünün yansıtılması ve ABD halkının Çin hakkında bilgi edinmesi için iyi bir fırsat sayılır” diye konuştu.

Çin’de daha önce beyaz perdede “İmparatorluk Cariyesi Yang”ı canlandırmış bazı kadın oyuncular var. 1993 yılında, Zhou Jie’nin başrol oynadığı “İmparatorluk Cariyesi Yang”, 16. Yüz Çiçek Ödüllerinde en iyi film seçildi. Zhou Jie’nin oyunculuk yeteneği övgü topladı.

Filmin çekiminden önce, Yang Gui Fei’yle ilgili bir rol canlandırmış olduğunu hatırlatan Zhou Jie, yönetmen Chen Jialin tarafından bu role seçildikten sonra, kendisi için en büyük meydan okumanın iki hafta içinde 15 kilo almak olduğuna işaret etti.

Zhou Jie, “Bir dansçı için kısa bir sürede kilo almak kolay sayılmaz. Japonya’daki Sumo aletlerden örnek alarak günde 9 yumurta yedim. Aynı zamanda, devamlı olarak süt ve tavuk çorbası içtim. Sonunda iki haftada 5 kilo aldım. Çekim tarihine kadarsa15 kilo aldım” diyerek o süreci anlattı.

1997 yılında, 36 yaşındaki Zhou Jie, sahnelere veda ederek eğitim görmek için Houston’a gitti. Bundan sonra Houston’da yaşayan Çinliler arasında popüler bir dans öğretmeni haline geldi.

Zhou Jie, “Yalnızca kendinizi değiştirip daha iyi hale getirerek, fırsat yakalayabilirsiniz. Şu an öğretmenlikten keyif alıyorum. Çocukların iyi dans edebilmelerinden mutluyum” ifadesini kullandı.

Zhou Jie, daha sonra 2002 yılında Shanghai’da oyunculuk merkezi açtı.

Houston Uluslararası Film Festivali Başkanı Hunter Todd, filmin gösteriminden önce düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Zhou Jie’ye hep sanatın peşinde koşması ve topluma katkıda bulunması nedeniyle bu ödülün verildiğini söyledi.

Çin’in Houston başkonsolosu Li Qiangming, Xinhua Haber Ajansına verdiği röportajda, “Zhou Jie sadece seçkin oyunculuk yeteneklerine sahip olmakla kalmıyor, ABD’ye gittikten sonran Houston’da bir dans okulu açarak iki ülke arasındaki kültürel alışverişe de katkıda bulunmuştur” dedi.

Çin’in Houston’daki başkonsolos yardımcısı Wang Yi, ödül töreninde yaptığı konuşmada, bu sene Çin ve ABD arasında diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 40. yıldönümü olduğunu hatırlatarak kültür alanındaki iletişimin, Amerikan kamuoyunun Çin hakkında gerçek bilgiler edinmesini sağlayacağına işaret etti.

1961 yılında kurulan Houston Uluslararası Film Festivali, San Francisco Uluslararası Film Festivali ve New York Uluslararası Film Festivali’yle birlikte Kuzey Amerika’daki üç bağımsız film festivalinden biri olarak gösterilmektedir. 5 Nisan akşamı başlayan ve 10 gün süren Houston Uluslararası Film Festivali’ne 20’den fazla Çin filmi katıldı.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir