Huawei'nin ürünleri Avrupa'da satışa hazır!

ABD Ticaret Bakanlığı, getirilen yasaklarla Huawei’nin tedarik zincirini kesmek isterken, şirketin ürünlerinin Avrupa piyasalarında satışa hazır olduğu bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 5G inşasında ulusal güvenliğe büyük önem verdiklerini, fakat belli tedarikçilere yönelik engeller getirmeyeceklerini belirtti.

Emmanuel Macron, önceki gün 4. Viva Tech Fuarı’nda yaptığı konuşmada, “Kendi teknoloji ekosistemini geliştirmenin en iyi yolu işbirliği yapmak ve çatışmaları azaltmaktır. Fransa’daki teknoloji ekosistemi gelişirken, daha hızlı şekilde finansman sağlayarak, daha çok yetenek çekeceğiz.” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Fransa’nın Çinli şirketlerin 5G inşasına katılması konusunda izlediği adil tutumu takdirle değerlendirdiklerini söyledi. Sözcü, bugünün küreselleşen dünyasında 5G teknolojisinin gelişmesi ve kullanılmasının farklı ülkeler arasında işbirliği yapılmasına bağlı olduğunu ifade etti.

Çinli sözcü, ABD’nin siyasi emellerle 5G’nin gelişmesini engellemesinin, hatta “ulusal güvenlik standartları” gerekçesiyle meseleyi siyasileştirmesinin bu teknolojinin gelişmesine yararlı olmadığı gibi, adil rekabet prensibine ve tüm ülkelerin çıkarlarına aykırı olduğunu vurguladı.

Almanya’dan Huawei’ye yeşil ışık

Almanya Federal İnternet İdaresi Başkanı Jochen Homann da önceki gün düzenlenen basın toplantısında, Huawei’nin Almanya’da 5G’nin inşası sürecinden dışlanmasına karşı çıktıklarını belirtti. Homann, tüm şirketlerden ciddi güvenlik kriterlerini yerine getirmelerini talep ettiklerini de yineledi.

Homann, şu ana kadar Huawei şirketinin Almanya’da “izin verilmeyen herhangi bir girişimde bulunduğuna” rastlanmadığını kaydetti.

Homann, geçen ay Financial Times’e verdiği demeçte, “Huawei dâhil olmak üzere hiçbir internet donanımı üreticisi, Almanya’daki 5G inşası sürecinden dışlanmamalı.” ifadelerini kullanmıştı.

Huawei Mate 20X 5G İngiltere’de satışa hazır

Diğer yandan, İngiltere’deki GSM operatörleri, ülkede 5G ağını kullanmaya hazırlanırken, Huawei önceki gün Londra’da Mate 20X 5G modelinin lansmanını yaptı. 5G destekli Mate 20X’in haziran ayında İngiltere genelinde satışa sunulması bekleniyor.

CRI’nin haberine göre, Mate 20X modelinin en ilgi çekici noktası ise dünyanın en güçlü 5G çipi Balong 5000’e sahip olması.

Huawei’nin Batı Avrupa Tüketici İşlerinden Sorumlu Baş Pazarlama Müdürü Andrew Garrihy, lansman toplantısında yaptığı konuşmada, “Farklı ekipmanlar, şebekeler ve işlemcilere 5G çözüm paketleri hazırlamak için büyük kaynak ve zaman harcadık. Tüketicilere daha kaliteli ve kusursuz 5G hizmeti sağlayacağız.” dedi.

İngiltere, 5G’nin inşa hızı bakımından Avrupa’da başı çekiyor. Ülkedeki birçok operatör 5G hizmeti vermeye başladı. Vodafone tarafından 14 Mayıs’ta yapılan açıklamada, temmuz ayından itibaren Londra’nın da aralarında yer aldığı yedi kentte 5G hizmetinin sağlanmaya başlanacağı, 5G ağına yıl sonuna kadar 12 kentin daha ekleneceği belirtildi.

Diğer yandan, Vodafone’nin ilk 5G destekli telefon modelleri listesini Samsung’un bir modelinin dışında, Çinli şirketler Huawei ve Xiaomi’ye ait modellerin oluşturması da dikkat çekti.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir