Çin'de Mutlaka Gitmeniz Gereken 5 Yer

Çin’de mutlaka gitmeniz gereken 5 yer denildiğinde aklına ilk gelecek yer tabiki Çin Seddi.

  1. Çin Seddi

Bir çok gezginin gözünde Eğer Çin Seddi’ne tırmanmadıysanız Çin’e gitmemişsinizdir. Çin’in ikonik sembollerinden biri olan Çin Seddi, dünyanın en uzun duvarı ve antik savunma mimarisinin hayranlık uyandıran bir yapıtıdır. Muhteşem manzaralara sahiptir. “Dünyanın Yeni Yedi Harikası” ve Çin’deki UNESCO Dünya Mirası Alanları arasındaki yerini almıştır. Çin’in batı sınırından doğu kıyısına kadar uzanan duvar, yaklaşık 5.000 mil (3,100 mil) civarındadır, ve en iyi korunmuş bölümler Pekin’e yakındır.

  1. Terracota Askerleri

Terracotta Ordusu 2,000 yıldan fazla bir süredir yer altındadır ve 1974’te, çiftçiler dünyanın en büyük arkeolojik alanlarını ortaya çıkarmışlardır. 1987 yılında ise Dünya Kültür Mirası olmuştur. Savaşan Devletler Dönemi’nde (M.Ö. 475–221) diğer bütün Çin orduları üzerinde zafere ulaşan ve birleşik bir Çin’in oluşturulmasında belirleyici faktör olan orduyu temsil etmesi sebebiyle oldukça önemlidir.

  1. Yasak Şehir

Yasak Şehir bir zamanlar sıradan insanların girişinin yasak olduğu bir “saray şehri” idi. Antik Çin mimarisinin abartılı bir gösterisi, altın çatılı 8.000’den fazla oda zarif bir şekilde tasarlanmış ve kırmızı ve sarı renklerde boyanmıştır. Yasak Şehir, 1911’e kadar 560 yıl boyunca Ming ve Qing Hanedanları’nın imparatorluk sarayıydı. Dünya Kültür Mirası girmiştir. Şimdi Çinliler arasında “Saray Müzesi” olarak bilinen, Çin kültür ve tarihi kalıntılarının bir hazine evidir.

  1. Çin’in Ulusal Hazinesi

Dev panda sadece Çinliler tarafından değil, aynı zamanda birçok yabancı tarafından da seviliyor. Çin’de ve diğer yerlerde devasa bir panda görebileceğiniz birçok hayvanat bahçesi olmasına rağmen, onları görmek için en iyi yer Chengdu  yani dev panda’nın “memleketi”.

  1. Potala Sarayı

Potala Sarayı, Tibet’in bir sembolüdür. 1994 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmeyi hak etmiştir. Tibet tarihi, dini, kültürü ve sanatının büyük bir hazinesidir. Saray, içinde barındırdığı değerli heykeller, duvar resimleri, kutsal yazılar, Budist heykelleri, antikalar ve dini takıla

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir