Çin'in sanat labirenti 'Tianzifang'

“Eski Fransız Bölgesi” olarak adlandırılan alandaki eski ev ve fabrikalardan kafeler, el sanatları dükkanları, tasarım stüdyoları, galeriler ve butiklere sahip sanatsal bir alana dönüşen bölge, hem kent sakinleri hem de turistler için görülmeye değer bir yer.

İsmini Çinli ressam “Tian Zİfang”dan alan sanat semti, taş çerçeveli ilginç mimarisiyle de ziyaretçilerine görsel keyif yaşatıyor. Beş kilometrekarelik alana kurulu bölge, “Çin’in vitrini” olarak görülen Şanghay’da Batı ve Doğu kültürlerinin sanatla harmanlandığı bir kültür merkezi olarak dikkati çekiyor. Bu “sanat semtinde” birçok çıkmaz sokak bulunuyor ve bu dar sokaklardaki küçük evlerde semtin sakinleri yaşıyor.

Dünyanın dört bir yanından gelen turistler, semtte aynı zamanda açık havada sanat atölyelerinin bulunduğu dar sokaklardaki butik restoranlarda dünya mutfağından çeşitli yemekleri tadabiliyor.

Bölge Şanghay’ın büyük bir ekonomi merkezi olduğu kadar bir sanat şehri olduğunu dünyanın faklı yerlerinden gelen ziyaretçilere gösteriyor.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir