Çin’in Türkiye için geliştirdiği sürücüsüz metro treni üretim bandından çıktı

Çin’in Türkiye’ye ihraç edeceği 120 km/s hıza kadar çıkabilen otomatik ve kendi kendine süren metro treni, üretim bandından çıktı.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın duyurduğuna göre Çin’in Türkiye için geliştirdiği metro trenlerinden biri Hunan eyaletindeki fabrikada üretim bandından indi. Xinhua’nın belirttiğine göre bu, Çin’in yurtdışına ihraç ettiği 120 km/s hıza kadar çıkabilen ilk otomatik ve kendi kendine süren metro treni olacak.

Geçen nisan ayında sonuçlanan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün ‘İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı’ ihalesini Çinli CRRC Zhuzhou Locomotive Co. Ltd. şirketi kazanmıştı. Buna göre Türkiye, Çin’den 176 metro aracı satın aldı. İhale şartnamesine göre 176 adet aracın tamamının teslimatı 32 ayda tamamlanacak. İlk 10 tren setinin teslimatı erken teslim şartlarına göre 11 ayda tamamlanacak. İlk teslimat 2 tren seti ile başlayacak. 10. ayda 4 tren seti daha teslim edilecek ve 11. ayın sonuna kadar kalan 4 tren seti teslim edilmiş olacak. 25 tren setinin teslimi 32 ayda tamamlanacak. CRRC Zhuzhou Locomotive firmasının kabul etmesi şartıyla, 26. tren seti ve sonrası araçların bir kısmının teslim yeri ve üretim şartları Ulaştırma Bakanlığı tarafından değiştirilebilecek. 

1100 YOLCU TAŞIMA KAPASİTESİNE SAHİP

Trenin özellikleri ise şu şekilde: Ömür boyu uzaktan izleme, teşhis ve bakım, tam araç sirkülasyonu indüksiyon sistemi gibi birçok yüksek teknoloji özelliklerin sıralanmış durumda. 4 vagondan oluşan tren, toplamda 1100 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Ayrıca sürücüsüz operasyondaki tüm senaryolara da hazırlıklı.

Kaynak:Aydınlık

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir