Çinli İkiz Bebeklerin Genetiği Değiştirildi!

Çin’in Guangdong eyaletinin Shenzhen kentindeki üniversitede görevli bilim insanı He Jienkui’nin tüp bebek tedavisi gören 7 çiftin embriyolarının DNA’larında gen düzenleme yöntemiyle değişiklik yaptığı ve genleriyle oynanmış ilk ikiz kız bebeklerin geçen yılın kasım ayında dünyaya geldiği ileri sürüldü.

İnsan genetiği üzerinde deney yapmanın yasak olduğunu bilmesine rağmen böyle bir çalışma yürüttüğünü açıklayan He Jiankui, deneklerin çalışmaya gönüllü katıldığını belirtti.

Çinli bilim adamı, çalışması öncülüğünde birçok kişinin hastalıklardan kurtulabileceğini, AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünün çok sayıda kişiye bulaşmasının engellenebileceğini savunarak, çalışmasından “gurur duyduğunu” söyledi. He, bastırılmış düşük seviyede HIV enfeksiyonu taşıyan babalardan alınan spermlerin HIV olasılığından temizlendiğini ve bu spermlerin laboratuvar ortamında yumurtayla bir araya getirilerek embriyo oluşturulduğunu savunmuş ve bundan sonraki aşamada da gen düzenleme yönteminin devreye sokulduğunu ileri sürdü.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanı Xü Nanping, CCTV’ye yaptığı açıklamada “doğan ikiz kız bebeklerin genetiğinin değiştirilmesine yardımcı olduğu iddia edilen araştırma laboratuvarının faaliyetlerinin askıya alındığını” bildirdi. Bakanlığın insan genetiğinde değişiklik yapılmasına kesinlikle karşı olduğunu belirten Bakan Xü, ekibin eylemlerinin “yasa dışı ve kabul edilmez” olduğunu, bu konuda soruşturma başlatılması talimatı verdiğini ifade etmişti. Yapılan bu deneye bilim dünyasından da büyük tepkiler geldi.

Genetiği değiştirilen bebeklerin nerede ve ailelerinin kimler olduğu belirsizliğini hala koruyor.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir