Çinliler Fındık Peşinde

Türkiye fındıkta bu sezon yeniden altın çağını yaşıyor. Hem yurt içi, hem yurt dışı piyasalarda bu yıl Türk fındığı konuşulacak. Çinli devler de bu kapsamda Karadeniz ziyaretine geldi, yeni alım anlaşmaları yaptı.

Türkiye, yüksek rekolte ve ihracat artışının da etkisiyle dünyada bir kez daha Türk fındığının liderliğini gösterecek. Dünyadaki fındık üreticisi ülkelerin bu yıl üretimlerinin düşük kalması tahmin edilirken, Türkiye’de son yılların en yüksek üretim oranına ulaşılacak. Yurt içi piyasalardaki canlılığın, global fındık piyasasında da karşılığını bulmasıyla gıda devleri Karadeniz ziyaretlerini de artırdı. Türkiye’nin daha önce ‘Fındık Tanıtım Grubu’ ve ardından ‘Türkiye Tanıtım Grubu’ ile devam ettiği fındık tanıtım çalışmalarının sayesinde fındık ihracatında ilk 10 ülke arasına giren Çinliler de yine Karadeniz’deydi. Türkiye’den önemli miktarda fındık ithalatı gerçekleştiren COFCO Grubu’na bağlı COFCO Sundry şirketi ‘Özel Nitelikli Alım Heyeti’ programı kapsamında Giresun’a gelirken, yeni iş bağlantıları gerçekleştirildi.

Fındıkta dünyanın en güçlü ülkesi Türkiye’de 39 ilde, 728 bin hektar alanda fındık üretimi yapılırken, bu yıl 770 bin tonun üzerinde önemli bir rekolte bekleniyor. 2017 yılı verilerine göre, 17.6 milyar dolar olarak gerçekleşen tarım ve gıda ürünleri ihracatının yüzde 9’u fındık ürününe ait.

Hedefi vurduk

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, Çin’in daha önce fındıkta Türkiye’nin hedef pazarı olduğunu belirtirken, ‘Şimdi artık mevcut pazarımız’ ifadesini kullandı. Çin’in Türkiye’nin en çok fındık ihracatı yaptığı ilk 10 ülke arasında bulunduğunu anlatan Sevinç, “2000’de 200 ton ile başladığımız ihracatta şimdi 10 bin tonlara geldik. 2019 Temmuz ayı itibarıyla Çin’e 8 bin ton karşılığında 58 milyon dolarlık fındık ihracatı gerçekleştirildi. Sezonun bitimine bir ay daha süre olmasına rağmen şimdiden tüm zamanların en yüksek rakamlarına ulaşılarak  rekor kırılmıştır. İhracatımızda en güçlü mevcut pazarlarımız arasında ise; İtalya, Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika, İngiltere, Çin var” dedi.

Sevinç, üretim ve fiyat politikasına bağlı olarak ülkeye yıllık 10 bin ton olan fındık ihracatının 10 yıla kadar 50 bin ton seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Kaynak:Milliyet

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir