Hsk Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Hsk sınavının açılımı Hànyǔ shuǐpíng kǎoshì’dır. Basitleştirilmiş Çince’de 汉语水平考试    şeklinde ifade edilmektedir. Çince Yeterlilik sınavı anlamına gelmektedir. Anadili Çince olmayan yabancı uyruklu insanların girebildiği, günlük yaşamda, akademik alanda ve profesyonel iş hayatında Çince seviyelerinin ölçüldüğü bir sınavdır.  Bu sınavda 6 seviye bulunmaktadır. Her seviyede;

HSK 1 = 150 Kelimeden oluşmaktadır. Dinleme ve okuma bölümleri vardır. Her bölüm 100 puan üzerinden değerlendirilir. Minimum 120 puan alınması gerekmektedir. Bu sınavda başarılan olan kişiler çok basit Çince ifadeleri anlayabilirler ve iletişim için temel bilgiye sahiptirler.

HSK 2= 300 Kelimeden oluşmaktadır. Dinleme ve okuma bölümleri vardır. Her bölüm 100 puan üzerinden değerlendirilir. Minimum 120 puan alınması gerekmektedir. Bu sınavda başarılan olan kişiler doğrudan bilgi alışverişini gerektiren günlük işlerde iletişim kurabilirler. ·

HSK 3 = 600 Kelimeden oluşmaktadır. Dinleme, okuma ve yazma bölümleri vardır. Her bölüm 100 puan üzerinden değerlendirilir. Minimum 180 puan alınması gerekmektedir. Bu sınavda başarılan olan kişiler akademik ve profesyonel hayatta temel düzeyde Çince iletişim kurabilirler.

HSK 4 = 1200 Kelimeden oluşmaktadır. Dinleme, okuma ve yazma bölümleri vardır. Her bölüm 100 puan üzerinden değerlendirilir. Minimum 180 puan alınması gerekmektedir. Bu sınavda başarılan olan kişiler anadili Çince olanlarla çok rahat iletişim kurabilecek düzeyde Çince bilmektedirler.

HSK 5 = 2500 Kelimeden oluşmaktadır. Dinleme, okuma ve yazma bölümleri vardır. Her bölüm 100 puan üzerinden değerlendirilir. HSK 5 için herhangi bir geçme notu bulunmamaktadır.Alınan puana göre değerlendirme yapılır Bu sınavda başarılan olan kişiler Çince gazete ve dergi okuyabilirler. Çince sinema ve tiyatronun keyfini çıkarabilirler.

HSK 6 = 5000 Kelime  ve daha fazlası vardır. Dinleme, okuma ve yazma bölümleri vardır. Her bölüm 100 puan üzerinden değerlendirilir. HSK 6 için herhangi bir geçme notu bulunmamaktadır. Alınan puana göre değerlendirme yapılır Bu sınavda başarılan olan kişiler Çince iletişimi sözlü ve yazılı olarak rahatça kurabilirler.

Çince-Türkçe Hsk  kaynaklarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir